top of page
  • Ataşehir Yüzme Kulübü

ÇOCUKLAR VE YETİŞKİNLER İÇİN YÜZMENİN FAYDALARIYüzme, çocuklar için gelişim ve gelecek planlamasının yapılacağı, yetişkinler için günün stresinden ve hayatın koşuşturmasından uzaklaşıp nefes alabilecekleri bir branştır. Yüzme branşının alanında uzman antrenörler eşliğinde yapılması kişinin gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır.


Yüzme, çocukların gelişimlerini destekleyen ve çocuklarda iletişimin kuvvetlenmesini sağlayan en etkili spor dallarından bir tanesidir. Çocuklar yüzerek vücutlarındaki bütün eklemleri ve kasları aktif olarak kullanmaya başlarlar. Bu durum çocukların kas-iskelet sisteminde gelişimi zamanla gözler önüne koyar. Aynı zamanda solunumu güçlendirmek ve doğru nefes alıp vermeyi öğrenmek için en iyi yol yüzmektir.

Yüzme, çocuklarda olduğu gibi yetişkinler içinde kas ve eklem gelişiminde oldukça etkilidir. Yüzme yalnızca fiziksel bir gelişim değil zihinsel olarak da gelişim gösterir, yüzmenin sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır.


Bunların yanı sıra yüzme, kalp kasının güçlenmesine yardımcı olur.

Kalp kasının güçlenmiş olması ileri yaşlarda meydana gelebilecek felç ve kalp rahatsızlıklarından koruma sağlamaktadır.

Ayrıca duruş bozukluklarının (skolyoz, başın önde durması, kifoz vb.) fark edilmesinde ve düzeltilmesinde yüzmenin etkin bir yol olduğu unutulmamalıdır.


Yetişkin yüzme ve çocuk yüzme kursları kendine güvenen ve ruhsal-fiziksel açıdan sağlıklı bireyler yetiştirmek için toplumda önemli bir yere sahiptir.


Yüzme, disiplin ve düzenli antrenman isteyen bir spordur. Bu eğitimi erken yaşta alan çocuklar ileri yaşlarda hem okul hem de spor hayatlarında daha başarılı bireyler olurlar.
70 görüntüleme

Comments


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page