top of page
  • Ataşehir Yüzme Kulübü

Yüzmeye Yeni Başlayanlar İçin Tüyolar

Yüzmeye yeni başlayanlar nelere dikkat etmeli? Yüzme nasıl öğrenilir? Yüzme bilmeyenler için taktikler ve yüzmenin püf noktaları nelerdir? Yüzme sporu birçok kişi için bir yaz mevsimi aktivitesi olarak görülüyor. Ancak; yüzme dört mevsim yapılabilecek ve sayısız faydası bulunan spor dalları arasında yer alıyor. Yüzme kalpten beyne; sindirim sisteminden kan dolaşımına vücudun farklı sistemlerini etkiliyor. Tüm kas gruplarını harekete geçiriyor ve fiziksel sağlığın korunmasına katkı sağlıyor. Diyabet, kolesterol, astım, kemik erimesi gibi hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde önemli bir rol oynuyor. Peki; yüzme nasıl öğrenilir? Yüzme bilmeyenler için taktikler ve yüzmenin püf noktaları nelerdir?

Yüzmeye Yeni Başlayanlar İçin Su Korkusunu Yenmek!

Yüzme öğrenmek isteyenler için en önemli tüyolardan biri; su korkusunu yenebilmek olarak görülüyor. Çünkü yüzme öğrenirken yapılan en önemli hatalardan biri suda paniklemek oluyor. Özellikle yetişkinler söz konusu olduğunda atılması gereken ilk adımın bu korkuyu yenmek olacağı rahatlıkla söylenebiliyor.

Yüzmede önemli noktalardan biri suyun içerisinde dengede kalmayı başarabilmek olarak karşımıza çıkıyor. Aslında bunun düşünüldüğü kadar zor olmadığını bilmek gerekiyor. Yüzmeyi hiç bilmeyenlerin dahi suda sırt üstü hareketsiz uzanabildiğine şahit olmak mümkün olabiliyor. Çünkü vücut suda serbest bırakıldığında yapısı gereği suyun üstünde kalabiliyor. Ancak; kaslar hareket ettirildiğinde dengede durulamıyor ve suyun üstünde kalmak da mümkün olmuyor. Bu anlamda; suyun içinde vücudu serbest bırakmayı ve sakin kalmayı öğrenmek işin temel noktalarından biri oluyor.

Yüzmeye Yeni Başlayanlar İçin Nefes Kontrolü

Peki; suyun içinde sakin kalabilmek için ve daha rahat hareket edebilmek için ne yapılabilir? Bu noktada; nefes kontrolünün sağlanabilmesi oldukça önemli bir etki yaratıyor. Hemen her spor dalında nefes kontrolünün ne kadar önemli olduğu biliniyor. Elbette bu durum; yüzme sporu için de kritik noktalar arasında yer alıyor.

Nefesi kontrol altında tutabilmek; pek çok faktörü de kontrol altına almak anlamına geliyor. Nefes kontrolü sayesinde adrenalin düzeyi ve kan basıncı belirli bir seviyede tutulabiliyor. Suyun için de daha sakin ve daha rahat davranabilmek mümkün hale geliyor. Bu noktada; nefes egzersizleri devreye giriyor. Yüzmeye yeni başlayanlar için düzenli olarak nefes egzersizleri yapmaları öneriliyor. Böylelikle öğrenme süreci daha hızlı ve daha kolay ilerleyebiliyor.

Öğrenme Sürecinde Pratik Yapmak!

Yüzme öğrenme sürecinde önem taşıyan bir başka nokta ise pratik yapmak! Yüzme öğrenmek ve bu konuda kendini geliştirmek isteyenlerin düzenli olarak çalışmaları gerekiyor. Yüzme öğrenirken en önemli anahtar noktalardan biri sıkça antrenman yapmak olarak biliniyor. Bu durum hem çocuklar hem de yetişkinler için geçerli oluyor. Yüzme tüm kasları harekete geçirmesi nedeniyle yorucu bir spor olarak biliniyor. Bu noktada; hem öğrenme sürecine katkı sunmak hem fiziksel anlamda gelişebilmek için antrenmanlar önem taşıyor. Böylelikle kasları güçlendirmek, teknik açıdan daha kolay ilerlemek mümkün hale geliyor.

Isınma Hareketleri

Yüzmeye yeni başlayanlar için bir diğer önemli nokta ısınma hareketlerini atlamamak oluyor. Yüzme sporunda kas krampları ile sıkça karşılaşılabiliyor. Öğrenme sürecindeyken kasların şişmesi ve kramplar ile karşılaşmak özellikle suyun içindeyken paniğe neden olabiliyor. Bu anlamda; olumsuz durumlarla karşılaşmamak için ısınma hareketlerinden faydalanmak oldukça önem taşıyor. Suya girmeden önce birkaç dakika ayırarak ısınma hareketleri yapmak oldukça yararlı oluyor. Isınma hareketleri, suyun içerisinde çok daha rahat hareket etmeye olanak veriyor. Isınma hareketleri ve düzenli yapılan antrenmanlarla daha uzun süre suda kalabilmek mümkün oluyor. Aynı zamanda öğrenme süreci daha verimli hale geliyor.

Özetle; su korkusunu yenerek işe başlamak gerekiyor. Ardından nefes kontrolünü sağlamak geliyor. Yüzme öğrenme sürecini daha verimli hale getirebilmek için ısınma hareketlerini atlamamak önem taşıyor. Yüzme öğrenmek için anahtar noktalardan birinin düzenli antrenman yapmak olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Yüzmeye yeni başlayanlar için tüyolar hakkında daha detaylı bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız ve önerileriniz Ataşehir Yüzme Kulübü ile iletişime geçebilirsiniz. Ataşehir Yüzme Kulübü hakkındaki güncel gelişmelerden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımıza göz atabilirsiniz.

556 görüntüleme

Comments


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page