top of page
  • Ataşehir Yüzme Kulübü

Sırtüstü Yüzme Tekniği

Sırtüstü Yüzme Tekniği, temel yüzme teknikleri arasında sıralanıyor. Bu teknik yüzme eğitimlerinde öğretilen temel yüzme tekniklerinden biri olarak biliniyor. Ataşehir Yüzme Kulübü, bünyesinde yürütülen kurslarda da bu tekniğe yer veriliyor. Sırtüstü yüzme tekniğinin, teknik öğrenim gruplarındaki kursiyerlere öğretilen; dört temel yüzme tekniğinden biri olduğu biliniyor. Temel yüzme becerileri edinen ve başlangıç grubunda aldıkları eğitimi başarıyla tamamlayan kursiyerler yüzme stillerini öğrenmeye başlayabiliyor.

Teknik öğrenim gruplarında sırtüstü yüzme tekniğinin de aralarında olduğu farklı tekniklere dair bilgilere yer veriliyor. Genellikle, yüzme tekniklerinin öğrenimine serbest yüzme tekniği ile başlanıyor. Çünkü en temel ve en kolay öğrenilen yüzme tekniği, serbest yüzme tekniği oluyor. Kurbağalama gibi bazı tekniklerin öğrenilmesi için serbest yüzme tekniğinin belirli bir seviyede bilinmesi gerekiyor. Serbest yüzme tekniğini genellikle sırtüstü yüzme tekniğinin izlediği biliniyor. Sırtüstü yüzme tekniğinin de tıpkı serbest yüzme gibi kolay öğrenilebilen bir yüzme tekniği olduğu biliniyor. Aynı zamanda diğer temel yüzme teknikleri için de avantaj sağladığı düşünülüyor. Peki; sırtüstü yüzme tekniğine dair bilinmesi gerekenler neler?


Sırtüstü Yüzme Tekniği Nasıl Öğrenilir?

Sırtüstü yüzme tekniğinin diğerlerine oranla daha rahat öğrenilebilen bir yüzme tekniği olduğu biliniyor. Sırtüstü yüzme tekniğinin vücut pozisyonu ve suda ilerleme şekli bakımından serbest yüzme tekniğiyle benzer yönleri bulunuyor. Bu durum elbette bu yüzme tekniğinin öğrenimini birçok yüzücü için kolaylaştırıyor.

Sırtüstü yüzme tekniğinin en büyük avantajlarından biri baş bölgesinin her zaman suyun dışında olması olarak görülüyor. Böylece diğer tekniklere oranla nefes koordinasyonu sağlamak çok daha kolay oluyor. Nefes alıp verme konusunda olumsuzluklarla karşılaşmamak daha verimli bir yüzme performansının ortaya çıkmasına yardımcı oluyor.

Bu tekniği doğru biçimde öğrenmek ve uygulamak için antrenörlerle çalışmak her zaman daha faydalı oluyor. Bu noktada düzenli bir kurs programını izlemek öğrenme sürecine olumlu katkı sağlıyor. Aynı zamanda doğru vücut pozisyonu için profesyonel destek gerekebiliyor. Kol ve bacak koordinasyonunu sağlamak için de antrenör yardımına ihtiyaç duyuluyor. Sırtüstü yüzme düzenli ve sürekli antrenmanlarla kolaylıkla öğrenilebiliyor.


Sırtüstü Yüzme Tekniği Neden Faydalı?

Sırtüstü yüzme tekniğinden hastalıkların tedavisi ve önlenmesi noktasında yardım alınabiliyor. Özellikle bel ve omurga rahatsızlıklarında bu tekniğin önemli ölçüde fayda sağladığı biliniyor. Kas ve iskelet sisteminin gelişimi ve sağlığı açısından en yararlı tekniklerden biri olarak görülüyor. Aynı zamanda kireçlenme gibi rahatsızlıkların önlenmesi ve tedavisinde de sırtüstü yüzme tekniğinden yararlanılabiliyor.

Sırtüstü yüzme tekniğinin kasların güçlenmesi konusunda etkin rol oynadığı biliniyor. Bel ve boyun ağrısı yaşayan kişilerin ağrılarının azalması ve hareket kabiliyetlerinin artmasında bu teknik etkili oluyor. Aynı zamanda kilo kontrolü ve kilo verme için de önerilen teknikler arasında yer alıyor. Sırtüstü yüzme tekniği, birçok kas grubunun aynı anda aktif olması vücudun sıkılaşmasına yardımcı oluyor.


Sırtüstü Yüzme Tekniğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Sırtüstü yüzme tekniğinin su içerisinde hızlı ilerlemeye olanak veren teknikler arasında yer aldığı biliniyor. Adından da anlaşılabileceği gibi suya sırt üstü uzanarak uygulanan bir teknik oluyor. Suyun içerisindeki ilerlemeyi sağlayan unsurun büyük ölçüde kol çekişleri olduğu biliniyor. Bu nedenle sırtüstü yüzmede kollara büyük bir görev düşüyor.

İki kol birbiriyle ve aynı zamanda bacaklarla koordineli biçimde hareket ediyor. Geriye doğru atılan kulaçlarda kollar sırayla hareket ettiriliyor. Bir kolun sudan çıktığı esnada diğer kolun bacak hizasında yer alması gerekiyor. Aynı zamanda vücudun kol hareketleriyle koordineli olarak su içerisinde hafifçe sağa ve sola yatırılması bekleniyor. Böylelikle ilerleme kolaylaşıyor.

Sırtüstü yüzme tekniği hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Ataşehir Yüzme Kulübü ile iletişime geçebilirsiniz. Kurs içeriklerimiz ve kayıtlar hakkında bilgi için bizi arayabilir, kulübümüzü ziyaret edebilirsiniz. Kulübümüz hakkındaki güncel gelişmelerden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

71 görüntüleme
Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page