top of page
  • Ataşehir Yüzme Kulübü

Kelebek Yüzme Stili

Kelebek yüzme stili nedir? Nasıl uygulanır? Kelebek yüzme tekniği öğrenmesi zor bir teknik midir? Kelebek yüzme stilinin temel yüzme stilleri içerisinde en zor tekniklerden biri olduğu biliniyor. Bu tekniği hızlı ve doğru öğrenebilmek için serbest yüzme tekniği konusunda belirli bir seviyede olmak gerekiyor. Hiç yüzme bilmeyen birinin kelebek yüzme tekniğini öğrenmesi ve bu teknikte başarı göstermesi oldukça zor olabiliyor. Bu nedenle kelebek yüzme stilini öğrenmeden önce yüzmede belirli bir seviyeye gelmek daha doğru oluyor. Böylelikle kelebek yüzme tekniğinin uygulanışını kavramak daha kolay hale geliyor.

Ataşehir Yüzme Kulübü yüzme bilmeyen ve yüzme tekniğini geliştirmek isteyenler için çeşitli seçenekler sunuyor. Yüzme bilmeyenler başlangıç gruplarında temel yüzme becerileri ediniyorlar. Ardından teknik öğrenim gruplarında dört temel yüzme tekniğine dair çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Kelebek yüzme stilinin bu dört temel teknikten biri olduğu ve kursiyerlerin bu tekniğe dair çalışmalar yürüttüğü biliniyor. Peki; Kelebek yüzme stiline dair neler bilinmesi gerekiyor?


Kelebek Yüzme Stili Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kelebek yüzme stilinin ortaya çıkışı 1900’lerin ilk yarısına denk geliyor. Bu anlamda kelebek yüzme stilinin en yeni yüzme stillerinden biri olduğunu dile getirmek gerekiyor. Bu tekniğin ayak sesleri ilk olarak 1935 yılında duyulsa da; resmi olarak 1953 yılında kabul görüyor. En yeni temel yüzme tekniklerinden biri olmanın yanı sıra; en zor tekniklerden biri olarak kabul ediliyor.

Yüzme bilmeyen bir kursiyer için en kolay tekniklerden biri serbest yüzme tekniği oluyor. Suya paralel olarak uzanarak ilerlenen bu teknik genellikle ilk öğretilen teknikler arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra; kurbağalama yüzme tekniği de kolay öğrenilecek teknikler arasında sıralanıyor. Bu teknikleri bilmeden ve temel bir yüzme eğitimi almadan kelebek stilde yüzmek neredeyse imkansız hale geliyor. Kelebek yüzme tekniği için kol ve bacak koordinasyonunu sağlamanın diğer tekniklere oranla daha zor olduğu biliniyor. Çünkü el, ayak ve nefes uyumundaki ufak bir hata kelebek yüzme stilinde dezavantaj yaratabiliyor. Özellikle yarışlar söz konusu olduğunda sporcuların olumsuz durumlarla karşılaşması diğer tekniklere oranla daha fazla olabiliyor.

Kelebek yüzme stilinin öğrenilebilmesi ve geliştirilebilmesi için disiplinli bir çalışmaya ihtiyaç duyuluyor. Uzun bir yolculuk ve yoğun antrenmanlar kelebek yüzme stilinin olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Nefes egzersizlerinin en fazla önem taşıdığı stillerden biri kelebek stili oluyor. Bu teknik yüzücüler için keyifli olduğu kadar zorlayıcı bir teknik olabiliyor.


Kelebek Yüzme Stili Nasıl Uygulanır?

Bu teknikte her şeyden önce doğru nefes alıp vermek önem taşıyor. Nefes çalışmaları tüm yüzme stilleri için önemli bir rol oynuyor. Farklı teknikler farklı nefes çalışmalarını gerektiriyor. Bu nedenle profesyonel eğitmenlerden yardım alınarak yüzme stiline en uygun nefes tekniğini öğrenmek gerekiyor. Böylelikle doğru bir nefes tekniği oturtmak ve uygulamak mümkün olabiliyor.

Kelebek stilinde bir diğer önemli nokta kol ve bacakların tam bir koordinasyon sağlayabilmesi oluyor. Kelebek yüzme stilinde dolphin adı verilen bir teknik uygulanıyor. Kelebek yüzme stilinde bacaklar kalça ekleminden güç alınarak kullanılıyor. Kollar ise baş üzerinden atılarak suya indiriliyor ve bir süpürme hareketiyle sporcunun ilerlemesini sağlıyor. Kulaçların paralel olarak atılması ve vücut gerginliği önem taşıyan noktalardan biri oluyor.

Kelebek yüzme stili hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Ataşehir Yüzme Kulübü ile iletişime geçebilirsiniz. Kurs kayıtları için bizi arayabilir, kulübümüzü ziyaret edebilirsiniz. Kulübümüz hakkındaki güncel gelişmelerden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Comments


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page