top of page
  • Ataşehir Yüzme Kulübü

Serbest Yüzme Tekniği

Serbest yüzme tekniği, temel yüzme teknikleri arasında sıralanıyor. Genellikle ilk öğrenilen ve kurslarda ilk olarak öğretilen yüzme tekniği oluyor. Çünkü, serbest yüzme stili diğer stillere göre daha hızlı ve kolay öğrenilebiliyor. Bununla birlikte kimi yüzme tekniklerini öğrenebilmek için serbest yüzme tekniğini biliyor olmak gerekiyor. Kelebek yüzme stili bunlardan biri oluyor. Serbest yüzme tekniğinde belirli bir seviyeye gelmiş olanların diğer temel yüzme tekniklerini öğrenmeleri kolaylaşıyor. Hızlı ve etkili yüzme tekniklerinden biri olarak biliniyor. Yüzme yarışları söz konusu olduğunda en çok kullanılan teknikler arasında yerini alıyor. Peki; serbest yüzme stili nasıl uygulanıyor? Serbest yüzme tekniğini öğrenmek isteyenler neler yapmalı? Birlikte inceleyelim…


Serbest Yüzme Tekniği Nasıl Uygulanıyor?

Temel yüzme teknikleri arasında sık kullanılan tekniklerden olan, serbest yüzme tekniğinde vücut suya paralel olarak uzanıyor. Sporcular su üzerinde yüz üstü duracak şekilde konumlanıyorlar. Bu yüzme stilinde kol hareketleri omuzlardan başlıyor. Kollar ileriye doğru atılıyor. Su içerisine girdikten sonra suyu geriye doğru süpürüyorlar. Bu esnada omuzlar da su içerisine girip çıkıyor. Bu hareket her iki kol için sırasıyla sürekli olarak tekrarlanıyor.

Bu sırada; ayak vuruşları kollarla koordine biçimde tekrarlanıyor. Ayaklar aşağı yukarı hareket ettiriliyor. Bunu yaparken dizlerden destek alınıyor. Böylelikle su içerisinde ilerlemek mümkün hale geliyor. Ayak vuruşlarının doğru biçimde yapılması serbest yüzme için önem taşıyor. Çünkü ayak vuruşlar su içerisinde hızlı ilerlemeye katkı sağlıyor. Aynı zamanda kol ve bacakların koordineli hareket etmesi bu stilin daha kolay uygulanması için önem taşıyor.


Serbest Yüzme Tekniği ile İlgili Önemli Noktalar

Serbest yüzmede vücut pozisyonunun doğru olması en önemli noktalardan biri oluyor. Vücudun suya yüz üstü olacak şekilde uzanması, başın omurga hizasında durması gerekiyor. Bu esnada; gözlerin havuzun dip noktasına odaklanması önem taşıyor.

Az öncede belirttiğimiz gibi kolların omuzlardan başlayarak suya girmesi gerekiyor. Kol hareketlerinin omuzlardan başlaması tekniğin daha doğru uygulanması anlamına geliyor. Suyu yakalarken ön kol bölgesi ve bileklerin kırılmamasına özen göstermek önem taşıyor. Bu tekniğe “ yüksek dirsek tekniği” adı veriliyor. Suyu yakaladıktan sonra geriye doğru itmek, bu esnada avuç içinin geriye doğru konumlandığından emin olmak gerekiyor. Suyu yakalama ve geriye itme hareketi sırasında, vücut sudaki kolun bulunduğu yönde döndürülüyor.

Serbest yüzme tekniği söz konusu olduğunda doğru nefes tekniklerinden yararlanmak da önem taşıyor. Vücudun su içerisinde döndürüldüğü sırada nefes almak gerekiyor. Doğru nefes teknikleri kullanıldığında suyun içerisinde daha uzun süre kalabilmek mümkün oluyor. Aynı zamanda bu sayede daha kolay ilerlenebiliyor.

Bacak hareketlerinin başlangıç noktası ise kalça bölgesi oluyor. Bacakların suya paralel olarak aşağı ve yukarı hareket ettirilmesi gerekiyor. Bu ayak vuruşları “Flutter Kick” olarak da adlandırılabiliyor.

Serbest Yüzme Tekniğini Öğrenmek İsteyenler Neler Yapmalı?

Temel yüzme tekniklerini öğrenmek isteyenlerin, profesyonellerden yardım alması tavsiye ediliyor. Ataşehir Yüzme Kulübü, sunduğu kurs seçenekleriyle farklı yüzme tekniklerinin öğrenilmesi noktasında önemli bir rol oynuyor. Kulüp bünyesinde yüzme bilmeyenler için başlangıç seviyesi kursları sunuluyor. Bu seviyede başarılı olan veya hali hazırda yüzme bilen kursiyerler ise teknik öğrenim gruplarına dahil ediliyor. Teknik öğrenim gruplarında serbest yüzme tekniğinin de yer aldığı dört temel yüzme tekniği öğretiliyor. Bu tekniklerin geliştirilmesi konusunda çeşitli çalışmalara yer veriliyor. Kısacası, serbest yüzme tekniğini öğrenmek isteyenlerin Ataşehir Yüzme Kulübü’yle iletişime geçmeleri öneriliyor.

Serbest yüzme tekniği hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Ataşehir Yüzme Kulübü ile iletişime geçebilirsiniz. Kurs kayıtları için bizi arayabilir, kulübümüzü ziyaret edebilirsiniz. Kulübümüz hakkındaki güncel gelişmelerden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

102 görüntüleme

Comments


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page