top of page
  • Ataşehir Yüzme Kulübü

Her Gün Yüzmek Faydalı Mı?

Her gün yüzmek vücuda ne gibi faydalar sağlıyor? Yüzme sıklığı ve yüzmenin vücuda yararları hakkında merak edilen pek çok nokta bulunuyor. Yüzmek boy uzatır mı? Yüzmek kilo verdirir mi? Yüzerek kas geliştirmek mümkün mü? Haftada kaç gün yüzmek gerekir? Fitness mı yoksa yüzme mi daha faydalı? Bunlar ve benzeri sorular sıkça soruluyor. İnternette küçük bir araştırma yapıldığında bu sorulara ve benzerlerine pek çok sitede rastlamak mümkün oluyor. Aynı zamanda Ataşehir Yüzme Kulübü de bu tip sorularla sıkça karşılaşıyor. O halde; gelin bu soruları beraber yanıtlayalım. Yüzme ile ilgili merak edilen noktalara beraber değinelim…


Her Gün Yüzmek Kilo Verdirir Mi?


Yüzme ile ilgili en sık sorulan sorulardan biri, “Yüzmek kilo verdirir mi?” sorusu oluyor. Yüzmenin kilo vermeye yardımcı olduğu; vücudun formda kalmasına katkı sağladığı biliniyor. Elbette; bunun için düzenli olarak yüzmek ve uygun bir beslenme programından destek almak gerekiyor. Peki; kilo vermek için haftada kaç gün yüzmek yeterli oluyor? Bu sorunun cevabı, elbette kişiden kişiye değişiyor. Yüzerek kilo vermek ve formda kalmak için haftada en az iki gün yüzmeye vakit ayırmak gerekiyor.


İki ile yedi gün arasında yüzmek, sağlıklı ve hızlı kilo verilmesini sağlıyor. Vücudun kas kaybetmeden yağ yakmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda yüzme sporu tüm kas gruplarını çalıştırdığı için vücut güçleniyor. Böylelikle, hem daha sağlıklı bir birey olmak hem de istenilen görünüme kavuşmak mümkün oluyor.


Her Gün Yüzmek Boy Uzatır Mı?


Yüzme ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri de; “Yüzme boy uzatır mı?” sorusu oluyor. Yüzmenin boy uzamasına katkı sağladığı yönünde pek çok bilimsel araştırma bulunuyor. Bu noktada; hangi yüzme stilinin boy uzamasına daha fazla katkı sağladığı merak ediliyor. Aslında tüm yüzme stillerinin bu konuda yardımı olduğu biliniyor. Ancak serbest yüzme stili ve kurbağalama yüzme stilinin bu anlamda daha faydalı olduğu düşünülüyor.


Serbest yüzme stilinde vücut suya yüz üstü ve paralel uzanıyor. İleriye doğru kulaç atılarak suda hareket edilebiliyor. Bu vücut pozisyonu ve ileriye atılan kulaçlar vücudun esnemesini sağlıyor. Benzer bir durum kurbağalama yüzme için de geçerli oluyor. Kol ve bacak hareketleri vücudun daha fazla esnemesine yardımcı oluyor. Bu da boyun uzamasını sağlıyor.


Yüzerek Kasları Geliştirmek Mümkün Mü?


Peki; her gün yüzmek kas gelişimini nasıl etkiliyor. Yüzmenin kas gelişimi açısından en faydalı spor dallarından biri olduğu biliniyor. Yüzme sporunda tüm kas gruplarının aynı anda harekete geçmesi söz konusu oluyor. Yüzme sporu düzenli olarak yapıldığında kaslar güçleniyor ve gelişiyor. Özellikle erken yaşta yüzmeye başlamak bu anlamda avantaj sağlıyor. Yüzmenin kas ve kemik sağlığına etkisi yüzmenin faydaları denildiğinde ilk akla gelenlerden biri oluyor.


Yüzme Mi Yoksa Fitness Mı Daha Faydalı?


Yüzme sık sık başka spor dallarıyla karşılaştırılıyor. Elbette her spor dalının kendine özgü avantaj ve dezavantajları olabiliyor. Yüzmenin en büyük avantajlarından bir tanesi her kesim tarafından yapılabiliyor olması oluyor. Aynı zamanda yüzme sakatlanma riskinin en az olduğu spor dallarından biri oluyor. Bu noktada; kişilerin talep ve ihtiyaçlarının değerlendirilmesi gerekiyor. Kişilerin kendilerine en uygun sporu bulmaları önem taşıyor. Ancak yüzme faydaları ve avantajlarıyla ön plana çıkan sporlardan biri oluyor.


Her gün yüzmek ve yüzmenin faydaları konusunda daha detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Ataşehir Yüzme Kulübü ile iletişime geçebilirsiniz. Kurs içeriklerimiz ve kayıtlar hakkında bilgi için bizi arayabilir, kulübümüzü ziyaret edebilirsiniz. Kulübümüz hakkındaki güncel gelişmelerden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

45 görüntüleme

Comments


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page