top of page
  • Ataşehir Yüzme Kulübü

Yüzmenin Sağlığa Faydaları

Yüzmenin sağlığa faydaları saymakla bitmiyor. Yüzme sporuyla düzenli olarak ilgilenen bireylerin daha sağlıklı bir yaşam sürdüğü biliniyor. Ataşehir Yüzme Kulübü bu noktadan yola çıkarak çocuk ve yetişkinler için çeşitli kurs faaliyetleri yürütüyor. Yüzme bilen yetişkinlerin kurs faaliyetlerine katılmadan serbest yüzme için kulübe başvurması da mümkün olabiliyor. Kulüp, sunduğu avantajlı fiyatlı kurslarla Ataşehir’in en çok tercih edilen kulüpleri arasında yerini alıyor. Çocuklar ve yetişkinler, grup derslerinden faydalanabilecekleri gibi özel yüzme derslerine de katılabiliyor.

Yüzme sporuyla ilgilenenler kas ve eklem rahatsızlıklarından, kalp problemlerinden daha kolay korunabiliyor. Özellikle yüzmeye erken yaşta başlanıldığında ve yüzme sporu düzenli olarak yapıldığında hastalıklara yakalanma oranı düşüyor. Yüzme sporunun çocukluk döneminden itibaren, her yaşta yapılması ve bir yaşam biçimi haline getirilmesi tavsiye ediliyor. Uzmanlara göre yüzme sporuyla ilgilenmek yalnızca fiziksel sağlığın değil mental sağlığın korunmasına da yardımcı oluyor. Stresle mücadele için düzenli olarak yüzme sporunun yapılması tavsiye ediliyor. Şimdi gelin; yüzme sporunun sağlığa faydalarını detaylı bir şekilde inceleyelim…

Yüzmenin Sağlığa Faydaları: Yüzmenin Kilo Kontrolü Üzerindeki Etkisi

Obezite çağımızın hastalıklarından biri olarak biliniyor. Obezite; kalp, tansiyon, diyabet gibi çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına da neden oluyor. Obezitenin dünya genelinde nüfusun büyük bölümünü etkilediği biliniyor. Türkiye’de de obezite nüfusun büyük bölümü etkileyen hastalıklar arasında yer alıyor. Yüzme, kilo kontrolü sağlamak ve kilo vermek isteyenler için tavsiye edilen spor dallarının başında geliyor. Çünkü yüzme, kalori yakımı açısından en etkili spor dallarından biri olarak biliniyor. Elbette kişinin yüzme performansı bu konuda etkili oluyor. Fiziksel özellikler, yüzme hızı gibi çeşitli konular bu noktada önemli bir rol oynuyor. Ancak yüzmenin herkes için kilonun korunması ve kilo verme noktasında fayda sağladığı biliniyor.

Yüzmenin Sağlığa Faydaları: Kas ve İskelet Hastalıkları

Yüzmenin kas ve iskelet sağlığı açısından önemli bir etkiye sahip olduğu biliniyor. Yüzme sporunu düzenli olarak yapan çocuklarda kas ve iskelet sisteminin daha sağlıklı geliştiği görülüyor. Böylelikle ilerleyen yaşlarda kas ve iskelet hastalıklarına yakalanma ihtimali azalıyor. Yüzmeyle düzenli olarak ilgilenen yetişkinler için de benzer bir durum söz konusu oluyor. Özellikle orta yaş ve sonrasında yüzme sporuyla ilgilenmek önem taşıyor. Çünkü, kas ve iskelet sistemiyle ilgili rahatsızlıkların önlenmesi konusunda yüzme sporu önemli bir rol oynuyor.

Kalp Sağlığının Korunması

Yüzme sporunun kalp sağlığının korunması konusunda da etkin bir rol oynadığı biliniyor. Yüzmenin sağlığa faydaları denildiğinde akla ilk gelen konulardan biri hiç şüphesiz kalp sağlığı oluyor. Kan dolaşımının hızlanması, akciğer kapasitesinin artması, kalp ritminin düzene girmesi yüzmenin etkileri arasında yer alıyor. Yüzme esnasında kalbe temiz kan ulaşması kalp sağlığının desteklenmesi açısından büyük bir önem taşıyor. Kalp sağlığının desteklenmesi ve korunması için yüzmeye erken yaşta başlanması tavsiye ediliyor. Ancak yalnızca çocukluk döneminde değil, her yaşta yüzmeyle ilgilenmek vücuda sayısız fayda sağlıyor.

Yüzmenin Kolesterol Seviyesi Üzerindeki Etkisi

Yüzme sporuyla düzenli olarak ilgilenen kişilerin daha sağlıklı kolesterol değerlerine sahip olduğu biliniyor. Yüzme esnasında, vücutta depolanan yağların kullanılması söz konusu oluyor. Böylelikle kolesterol seviyesinin korunması mümkün hale geliyor. Kolesterole bağlı olarak ortaya çıkan hastalıkların önlenebilmesi de kolaylaşıyor.

Yüzmenin Mental Sağlığa Etkileri

Yüzmenin sağlığa faydaları denilince akla gelen bir diğer konu uyku düzeni oluyor. Düzenli bir uyku fiziksel ve mental sağlık açısından en önemli adımlardan biri olarak biliniyor. Yüzme sporu düzenli uyku için en önemli yardımcı unsurlardan biri oluyor. Düzenli ve yeterli uyku uyuyan kişilerin stres seviyelerinin daha düşük olduğu bilimsel araştırmalarca kanıtlanıyor. Aynı zamanda yeterli ve düzenli uyku fiziksel sağlığın korunmasında da etkin rol oynuyor. Yüzme esnasında sarf edilen efor vücudun rahatlamasına yardımcı oluyor ve uykuya geçişi kolaylaştırıyor.

Yüzme sporuyla düzenli olarak ilgilenmek mental sağlık açısından önem taşıyor ve korunmasına yardımcı oluyor. Bilimsel araştırmalar yüzme sporunun stres seviyesinin azalmasında rol oynadığını kanıtlıyor. Yüzme esnasında salgılanan serotonin hormonu bu konuda etkin rol oynuyor. Yüzme esnasında harcanan efor, kişinin mental olarak da rahatlamasını sağlıyor.

Yüzmenin sağlığa faydaları ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Ataşehir Yüzme Kulübü ile iletişime geçebilirsiniz. Kurs kayıtları için bizi arayabilir, kulübümüzü ziyaret edebilirsiniz. Kulübümüz hakkındaki güncel gelişmelerden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

71 görüntüleme

Comments


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page