top of page
  • Ataşehir Yüzme Kulübü

Yüzme Antrenmanı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yüzme antrenmanı, yüzücülerin performanslarını arttırması, formda kalması ve gelişim gösterebilmesi için önem taşıyor. Yüzücülerin antrenmanlara düzenli ve sürekli olarak devam etmeleri gerekiyor. Çünkü yüzmenin disiplin gerektiren bir spor olduğu biliniyor. Aksi halde özellikle sporcuların ilerleme kaydetmeleri mümkün olamıyor. Yüzme disiplini edinmek ve bu disiplini korumak için antrenmanların birinci derece önem taşıdığı biliniyor. Bu sporun düzenli olarak yapılması sporcular için olduğu kadar amatörler için de gerekli oluyor. Yüzmeyi yeni öğrenen bir kursiyerden, yüzme tekniğini geliştirmeye çalışan bir yüzücüye kadar antrenmanlar önem taşıyor. Böylelikle öğrenim süreci daha hızlı ilerleyebiliyor. Yüzme tekniklerinin inceliklerinin öğrenilmesi ve yüzücülerin bu tekniklerde ilerlemesi mümkün oluyor.

Yüzücülerin antrenmanlarını sağlıklı ve verimli bir biçimde yürütebilmesi de önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Bu esnada sakatlıklardan ve olumsuzluklardan da kaçınmak gerekiyor. Bu nedenle; antrenmanlar sırasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Peki; bu noktalar neler? Yüzme antrenmanları söz konusu olduğunda nelere dikkat etmek gerekiyor?


Yüzme Antrenmanı Sırasında Kullanılan Ekipmanlar

Yüzücüler antrenmanlar sırasında bazı ekipmanlardan faydalanıyorlar. Bu yüzme ekipmanları farklı sebeplerle kullanılabiliyor. Yüzücünün vücudunun belirli bir bölümünü çalıştırmak istemesi bu sebeplerden biri olabiliyor. Doğru vücut pozisyonu, nefes kontrolünün sağlanması da bu sebepler arasında sıralanabiliyor. En sık kullanılan yüzme ekipmanlarından bazıları; yüzücü gözlüğü, pull buoy, yüzme tahtası, paletler şeklinde sıralanabiliyor. Elbette bu noktada; doğru ekipmanlarla antrenman yapmak en önemli konu oluyor. Ekipmanın nerede, kim tarafından kullanılacağını dikkate almak gerekiyor. Ekipmanın boyutu, şekli, ekipmanın üretildiği malzeme gibi seçimleri doğru yapmak önem taşıyor. Çünkü yüzme ekipmanları sayesinde daha verimli antrenmanlar gerçekleştirmek mümkün olabiliyor. Ekipman seçimini hafife almamak gerekiyor.


Yüzme Antrenmanı Yaparken Profesyonellerden Yardım Almak

Yüzme antrenmanlarında bir profesyonel eşliğinde çalışmak oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Antrenmandan maksimum verimi almak için mutlaka antrenörlerden destek almak gerekiyor. Ataşehir Yüzme Kulübü, her yaştan, her seviyeden yüzücüyü kurs seçenekleri ve eğitimlerle destekliyor. Kulüp bünyesinde yer alan amatör ve profesyonel sporcular uzman bir ekiple çalışma fırsatı buluyorlar. Kulüp, yüzme öğretme görevini üstlendiği gibi lisanslı sporcuları yarışlara ve milli takıma da hazırlıyor. Kulüp bünyesinde sporcuların yurt içi ve yurt dışı eğitim bursları kazanmasına katkıda bulunuyor. Elbette tüm bunlar düzenli antrenmanlarla mümkün olabiliyor. Profesyoneller eşliğinde çalışmak yüzücülerin hedeflerine ulaşmasını kolaylaştırıyor.


Isınma ve Soğuma Hareketleri

Yüzme antrenmanı yaparken öncesinde ısınma ve sonrasında soğuma hareketlerinin yapılması kritik bir öneme sahip… Özellikle ısınma hareketlerinin yüzücülerin sağlığı için hayati önem taşıdığını bilmek gerekiyor. Isınma hareketlerini yapmadan antrenmana başlamak sakatlıkların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Sakatlıklar ise her spor dalında olduğu gibi yüzücülere de kabusu yaşatabiliyor. İyileşme sürecinin uzun sürmesi sporcunun performansının da düşmesi anlamına geliyor. Aynı zamanda ciddi sakatlıklarda yüzücülerin spora ara vermesi ya da tamamen bırakması gerekebiliyor. Bu tip can sıkıcı durumlarla karşılaşmamak için vücudu antrenmana hazırlamak gerekiyor. Antrenman bitiminde ise soğuma hareketleriyle vücudu gevşetmek faydalı oluyor.


Beslenme Düzenine Dikkat Etmek

Yüzme antrenmanı öncesinde sağlıklı beslenmek yüzücülerin verimini arttırıyor. Aslında ağlıklı beslenme düzenini bir yaşam biçimi haline getirmek gerekiyor. Çünkü doğru ve yeterli beslenmek yüzücülerin maksimum verime ulaşmasında etkin rol oynuyor. Gerekli vitamin ve minerallerin alınması gerekiyor. Bununla birlikte yağ, protein ve karbonhidrat dengesinin sağlanması da önem taşıyor.

Yüzme antrenmanı ile ilgili daha fazla bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız varsa Ataşehir Yüzme Kulübü ile iletişime geçebilirsiniz. Kurs kayıtları için bizi arayabilir, kulübümüzü ziyaret edebilirsiniz. Kulübümüz hakkındaki güncel gelişmelerden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

19 görüntüleme

Comments


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page