top of page
  • Ataşehir Yüzme Kulübü

Daha İyi Bir Yüzücü Olmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daha iyi bir yüzücü olmak için nelere dikkat etmek gerekiyor? Yüzmenin, insan vücuduna katkıları ve yararları saymakla bitmiyor. Herkes tarafından yapılabilecek bir spor olması yüzmeyi cazip kılan etkenlerden biri oluyor. Küçük yaşta yüzmeye başlamak birçok hastalığın önlenmesi konusunda etkin rol oynuyor. Aynı zamanda çeşitli hastalıkların tedavisi için de düzenli olarak yüzme sporuyla ilgilenilmesi tavsiye ediliyor.

Yüzme, birçok kas grubunun aynı anda çalışmasını sağlıyor. Bu yönüyle en etkili spor dallarından biri oluyor. Aynı zamanda birçok kişi için keyifli bir aktivite olarak tanımlanabiliyor. Ataşehir Yüzme Kulübü, yüzmeyi her yaştan insana öğretme ve sevdirme misyonunu üstleniyor. Bununla birlikte; kulüp, farklı yaş gruplarından sporcular yetiştiriyor. Peki; daha iyi bir yüzücü olabilmek için nelere dikkat etmek gerekiyor? Yüzme sporunu bir yaşam biçimine dönüştürmek ve lisanslı sporcu olmak isteyenlere neler tavsiye ediliyor.


Daha İyi Bir Yüzücü Olmak İçin Yüzme Tekniklerinde Kendinizi Geliştirin

Daha iyi bir yüzücü olabilmek isteyenlerin kendilerini farklı yüzme tekniklerinde geliştirmeleri önem taşıyor. Elbette bu süreçte profesyonel yardım almak gerekiyor. Bir antrenör eşliğinde çalışmak farklı tekniklerin inceliklerini öğrenebilme noktasında önem taşıyor. Bununla birlikte sporcuların kendilerine en uygun tekniği bulmaları yararlarına oluyor. Böylelikle o tekniğin tüm detaylarına hakim olmak için çalışmaları mümkün olabiliyor. Uzmanlaşılacak teknik için uygun vücut pozisyonu, el ve ayak koordinasyonu ve nefes tekniklerini öğrenmek gerekiyor. Böylelikle daha yüksek bir performansa ulaşılabiliyor. Yüzme tekniğini geliştirmek daha başarılı bir yüzücü olabilmek için önemli anahtarlardan biri olarak görülüyor.


Daha İyi Bir Yüzücü Olmak İçin Nefes Tekniğinizi Geliştirin

Yüzme için en önemli konulardan biri de hiç şüphesiz nefes tekniği oluyor. Suyun içinde daha uzun süre kalabilmek için nefes tekniği önem taşıyor. Bununla birlikte doğru nefes tekniğini kullanarak daha hızlı ve daha rahat yüzmek de mümkün oluyor. Bu nedenle doğru ve etkili nefes tekniklerini kullanmak gerekiyor. Nefes tekniği ve nefes egzersizleri her yaş ve seviyeden sporcu için önem taşıyor. Yüzmeye yeni başlayanların da lisanslı sporcuların da nefes tekniklerine önem vermeleri gerekiyor. Bu konuda kendini geliştirmeyi başaran yüzücüler daha başarılı bir performans sergileyebiliyor.


Sürekli ve Düzenli Yüzün

Daha iyi bir yüzücü olmak için yüzme sporuyla sürekli ve düzenli olarak ilgilenmek gerekiyor. Ara vermek özellikle sporcular için kayıplara neden olabiliyor. Böyle bir durumda kondisyonun azalması söz konusu olabiliyor. Buna bağlı olarak sporcunun performansı da düşüyor. Ancak sürekli ve düzenli olarak antrenman yapmak sporcular performansını arttırması konusunda önemli rol oynuyor. Haftada en az 2 – 3 günü yüzme antrenmanlarına ayırmak gerekiyor. Bu antrenmanları belirli bir rutin içerisinde yapmak yüzme alışkanlığının güçlenmesine katkı sağlıyor. Aynı zamanda sporcunun yüzme disiplini kazanması noktasında da etkili oluyor.


Fitness Antrenmanlarına Önem Verin

Yüzme sporunda suya girmeden önce ve sudan çıktıktan sonra yapılanlar da önem taşıyor. Daha iyi bir yüzücü olmak için bu durumu dikkate almak gerekiyor. Yüzme antrenmanı öncesinde ve sonrasında vücudu ısıtmak ve soğutmak önemli noktalardan biri oluyor. Elbette bunu doğru tekniklerle yapmak gerekiyor. Bu nedenle bir eğitmen eşliğinde çalışmak sporcuların yararına oluyor. Buna ek olarak; kasları güçlendirecek egzersizlerden yardım alarak daha iyi bir performans elde etmek mümkün olabiliyor. Düzenli fitness antrenmanları yapmak bu noktada sporculara önemli ölçüde yarar sağlıyor.


Doğru Ekipmanlardan Faydalanın

Sporcuların kullandığı ekipmanlar, yüzme performansı üzerinde etkili oluyor. Kullanılan ekipmanların sporcunun hareket kabiliyetini kısıtlamaması gerekiyor. Doğru ekipmanlarla suya girildiğinde sporcuların çok daha yüksek performans gösterebildiği biliniyor. Bu anlamda ekipman seçimine özen göstermek gerekiyor.

Daha iyi bir yüzücü olmak için farklı ipuçlarına ulaşmak isterseniz web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Ataşehir Yüzme Kulübü ile iletişime geçebilirsiniz. Kurs kayıtları için bizi arayabilir, kulübümüzü ziyaret edebilirsiniz. Kulübümüz hakkındaki güncel gelişmelerden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

30 görüntüleme

Commenti


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page