top of page
  • Ataşehir Yüzme Kulübü

Yüzme Performansı Nasıl Arttırılır?

Yüzme performansı nasıl arttırılır?” sorusu sporcular ve yüzme eğitimi alanalar tarafından sıkça soruluyor. Yüzme performansının arttırılması, sporcuların bu dalda daha yüksek başarılara imza atması anlamına da geliyor. Elbette bu noktada; çok farklı unsurlardan söz etmek gerekiyor. Fiziksel sağlık, kondisyon, dayanıklılık gibi konular bu noktada devre giriyor.

Yüzme performansını arttırmak için uygulanması gereken birden fazla yöntem bulunuyor. Dikkat edilmesi gereken pek çok maddeden söz etmek gerekiyor. Yüzmede performansı arttırmak için belirli bir süreçten geçmek gerekiyor. Disiplin bu noktada önem taşıyan konulardan biri oluyor. Peki; yüzme performansını arttırmak için neler yapmak gerekiyor? Yüzme sporunda nasıl daha yüksek başarı elde edilebilir? Sporcular kendilerini nasıl geliştirebilir?

Yüzme Performansı İçin Düzenli Yüzmek Önem Taşıyor

Yüzme performansını arttırmak için en önemli noktalardan biri yüzme sporuyla düzenli olarak ilgilenmek oluyor. Düzenli olarak yüzmek kondisyonun artması ve sporcunun güç kazanması konusunda son derece önemli bir rol oynuyor. Düzenli olarak yüzme sporuyla ilgilenmek kas ve iskelet sisteminin sağlıklı gelişmesi anlamına da geliyor. Sağlıklı bir kas ve iskelet sistemine sahip olmak daha yüksek performans elde edebilmeye yardımcı oluyor. Bu noktada yüzme eğitimi almak ve düzenli bir program ile yüzmek önem taşıyor.

Düzenli yüzmenin kalp ve akciğer sağlığı noktasında da önemli bir role sahip olduğu biliniyor. Bu da tıpkı kas ve kemik sağlığı gibi yüzme performansını olumlu etkileyen unsurlar arasında yer alıyor. Güçlü akciğerler nefes kontrolünün daha kolay sağlanabilmesine olanak veriyor. Böylece su altında daha uzun süre kalabilmek ve daha hızlı hareket edebilmek mümkün oluyor. Kısacası; yüzme performansını arttırmak için düzenli biçimde bu sporu yapıyor olmak birinci koşul olarak karşımıza çıkıyor.

Yüzme Performansı İçin Doğru Beslenmek Şart

Sporcuların beslenmeleri konusunda ne kadar özenli davrandığı biliniyor. Elbette, her spor dalına uygun bir beslenme şekli bulunuyor. Bu durum yüzme sporu için de geçerli oluyor. Yüzme sporunda başarı yakalamak ve iyi bir performans elde etmek için beslenme şekline dikkat etmek gerekiyor. Yüzme kas ve iskelet sisteminin aktif olarak kullanıldığı bir spor olarak tanınıyor. Kas ve iskelet sağlığı için protein ağırlıklı bir beslenme şeklini benimsemek gerekiyor. Antrenman öncesi ve sonrasında vücudun ihtiyacı olan proteini alması daha iyi performans elde etmeye yardımcı oluyor. Eğitmenlerden yardım almak doğru bir beslenme programı oluşturma konusunda önem taşıyor.

Yüzme Biçimi ve Doğru Duruş Yüzme Performansını Doğrudan Etkiliyor

Yüzme performansı doğru vücut pozisyonu ve yüzme şeklinden doğrudan etkileniyor. Yüzmeye yeni başlayanlar için en önemli konulardan biri vücut pozisyonu oluyor. Ataşehir Yüzme Kulübü başlangıç kurslarında bu konuya özellikle önem veriyor. Çünkü vücut pozisyonunun yanlış olması yüzme performansını olumsuz etkileyen konuların başında geliyor. Bu nedenle kursiyer ve sporcuların ilk olarak su üzerinde doğru bir duruşa sahip olup olmadığına bakılıyor. Vücut pozisyonu doğru olduğunda su içerisinde hareket etmek kolaylaşıyor. Daha az efor sarf ederek daha hızlı ilerlemek mümkün hale geliyor. Ek olarak; doğru ve etkili kulaç atabilmek önem taşıyor. Kol ve ayak koordinasyonunu sağlayabilmek yüzme performansını arttırmak için önemli bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Verimli Antrenmanlar Yüzme Performansını Arttırıyor

Her kursiyer ve sporcunun kendine en uygun antrenman programını oluşturması gerekiyor. Ataşehir Yüzme Kulübü’nde antrenman programları alanında uzman eğitmenler tarafından hazırlanıyor. Verimli antrenmanlar yüzme performansının arttırılmasına önemli bir katkı sağlıyor. Düzenli ve verimli antrenman yapmak kondisyonun artmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda antrenmanlar sayesinde sporcular güç kazanıyor. Bu da daha yüksek performans elde edebilmek anlamına geliyor. Yüzme performansı ve yüzme eğitimlerimiz hakkında daha detaylı bilgi edinmek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız varsa Ataşehir Yüzme Kulübü ile iletişime geçebilirsiniz. Kurs kayıtları için bizi arayabilir, kulübümüzü ziyaret edebilirsiniz. Kulübümüz hakkındaki güncel gelişmelerden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

41 görüntüleme

Comments


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page