top of page
  • Ataşehir Yüzme Kulübü

Yüzme Öğrenmek İsteyenler İçin Öneriler

Yüzme öğrenmek için en ideal yaş aralığı, 3 – 6 yaş aralığı olarak biliniyor. Ancak elbette her yaşta yüzmeyi öğrenmek mümkün olabiliyor. Bunun için Ataşehir Yüzme Kulübü bünyesinde hem çocuk hem de her yaştan yetişkine yönelik kurs programları bulunuyor. Yüzmeyi öğrenirken su korkusunun üstesinden gelebilmek ve suya adapte olabilmek en önemli adımlardan biri oluyor. Ataşehir Yüzme Kulübü’nün, tüm kurs programlarında bu konuya öncelik veriliyor. Elbette hızlı ve etkili bir öğrenme süreci için odaklanılması gereken tek nokta bu olmuyor. Peki, yüzmeyi öğrenmek isteyenlerin başka hangi konuları dikkate almaları gerekiyor? Yüzme öğrenirken neler yapılmalı? Yüzme kursları bu noktada neden önemli?


Yüzme Öğrenmek İsteyenler İçin Kurslar Neden Önemli?


“Yüzmeyi tek başına öğrenmek mümkün mü?” sorusu sıkça soruluyor. Elbette yüzmeyi tek başına öğrenmek mümkün olabiliyor. Ancak bu güvenli ve verimli bir öğrenme süreci için önerilen bir yöntem olmuyor. Yüzme öğrenme sürecinde uzman yardımı almak her zaman daha fazla yarar sağlıyor. Bu noktada kursların önemi ortaya çıkıyor. Yüzme öğrenirken antrenörler eşliğinde çalışmak daha güvenilir bir öğrenme ortamı sunuyor. Aynı zamanda daha hızlı öğrenme noktasında önemli bir rol oynuyor. Suyun içindeyken olumsuz bir durum yaşanması halinde anında müdahale edilmesi mümkün hale geliyor.

Yüzme sporu yeni başlayanlar için zorlayıcı olabiliyor. Çünkü yüzme önemli ölçüde efor harcanan bir spor dalı olarak biliniyor. Yüzme esnasında tüm kas grupları çalışıyor ve bu durum çabuk yorulmaya neden olabiliyor. Ek olarak; kasların bilinçsizce zorlanmaları olumsuz durumların ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Bu nedenle profesyoneller eşliğinde çalışılması öneriliyor. Çünkü doğru ısınma hareketleri ve doğru nefes egzersizleri ile çalışma yapmak gerekiyor. Bu sayede daha az efor sarf ederek daha uzun süre suda kalmak mümkün olabiliyor.


Yüzme Öğrenmek İsteyenler İçin Ataşehir Yüzme Kulübü

Ataşehir Yüzme Kulübü’nün yüzmeye yeni başlayanlar için birçok kurs fırsatı sunduğu biliniyor. Her yaş ve seviyeye uygun kurs grupları kulüp bünyesinde yer alıyor. Kulüp bünyesinde 6 kişilik gruplar halinde yüzme kursları yürütülüyor. Ek olarak; özel yüzme dersi faaliyetlerinin yapıldığı biliniyor. Hangi kurs seçeneğini tercih edeceği öğrenci adayının kararına bırakılıyor. Grup dersleri haftada iki gün yapılırken; özel yüzme dersi söz konusu olduğunda program esnetilebiliyor. Kurs programı kursiyer ve antrenörün karar ve uygunluğu doğrultusunda belirleniyor.

Tüm kurs gruplarında öncelikle suya adaptasyon, su üzerinde durma, su korkusunu yenme gibi konulara odaklanılıyor. Çünkü yüzme öğrenmek isteyen kursiyerlerin su içerisinde kendilerini rahat hissetmesi önem taşıyor. Ardından temel yüzme becerilerinin edinilmesi için çalışmalara başlanıyor. Çocuklar için öğrenme sürecinde eğitici oyunlardan yardım alınıyor.

Yüzmeye yeni başlayanlar için vücut pozisyonu, el ve ayak koordinasyonu da büyük bir önem taşıyor. Bu noktada; temel becerilerin edinilmesi sürecinde koordinasyon çalışmalarına da yer veriliyor. Yüzmeyi öğrenme sürecinde temel nefes çalışmaları ve suya atlama çalışmaları yapılıyor. Çocuklar için eğitici oyunlar devreye sokularak, daha keyifli bir öğrenme süreci planlanıyor. Eğitici oyunlar çocukların sosyalleşmelerine ve özgüven gelişimine de katkı sunuyor. Kısacası; Ataşehir Yüzme Kulübü’nde herkes için uygun bir seçenek bulunuyor. Kulüp her seviye ve yaştan kursiyer için güvenli bir öğrenme ortamı sunuyor.

Yüzme öğrenmek hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Ataşehir Yüzme Kulübü ile iletişime geçebilirsiniz. Kurs kayıtları için bizi arayabilir, kulübümüzü ziyaret edebilirsiniz. Kulübümüz hakkındaki güncel gelişmelerden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

37 görüntüleme

Comments


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page