top of page
  • Ataşehir Yüzme Kulübü

Yüzme Ekipmanları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Her spor branşında olduğu gibi, yüzme sporunda da bazı yüzme ekipmanları kullanılıyor. Kimi ekipmanlar yeni başlayanlar tarafından; kimi ekipmanlar ise profesyoneller tarafından kullanılabiliyor. Kimi ekipmanlar ise her yaş ve yüzme seviyesinden sporcunun ihtiyaçlarına cevap veriyor. Ekipmanlar, yüzme sporunu bazı açılardan kolaylaştırabiliyor. Özellikle öğrenme sürecinde ekipmanlardan faydalanılabiliyor. Aynı zamanda vücudun çeşitli bölgelerinin çalıştırılması ve geliştirilmesi için de yüzme ekipmanlarına ihtiyaç duyulabiliyor.


Hangi ekipmanın ne zaman ve nasıl kullanılacağına dikkat edilmesi gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise ekipman seçimi oluyor. Ekipmanı kimin, ne amaçla kullanacağı önem taşıyor. Peki; yüzücülerin kullandığı ekipmanlar nelerdir? Ne işe yarar? Ekipman seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli?


Yüzme Ekipmanları Nelerdir?

Ataşehir Yüzme Kulübü her yaş ve seviyeden yüzücüyü ağırlıyor. Elbette eğitimler sırasında yüzme ekipmanlarından faydalanılması söz konusu oluyor. Yüzme ekipmanlarından söz edildiğinde elbette akla birçok malzeme gelebiliyor. Yüzücü mayosu, bone, şnorkel, yüzücü gözlüğü, palet, yüzme tahtası, pull buoy bunlardan bazıları olarak sıralanıyor.

Yüzücü mayosu, her yaş ve seviyeden yüzücü için önemli ekipmanların başında geliyor. Profesyonel sporcular söz konusu olduğunda mayo seçiminin büyük bir öneme sahip olduğunu ifade etmek gerekiyor. Doğru mayo seçimi yüzme performansının arttırılması konusunda önemli bir rol oynuyor.


Bone de tıpkı yüzücü mayoları gibi en çok kullanılan yüzme ekipmanları arasında bulunuyor. Özellikle havuzlar söz konusu olduğunda hem havuzun temizliği hem yüzücünün sağlığı açısından bone kullanımı önem taşıyor. Bone yüzücülerin saçlarının klor nedeniyle yıpranmasının önüne geçebiliyor. Yüzme sporu denizde yapılıyorsa; bone, yüzücünün başını sıcak tutma görevini üstleniyor.


Şnorkel su altında nefes almaya yardımcı olan bir ekipman olarak biliniyor. Bunun yanı sıra; şnorkel yüzücülere birçok farklı açıdan da fayda sağlıyor. Dengeyi korumak, başı sabit tutabilmek, yüzme hızını arttırmak gibi birçok konuda şnorkelden yardım alınabiliyor. Bu yönleriyle önemli yüzme ekipmanlarından biri olarak biliniyor.


Yüzme paleti hem deniz hem de havuz için sıkça kullanılan yüzme ekipmanları arasında kendine yer buluyor. Yüzme baleti bacakları ve ayakları daha az kullanmaya olanak veren bir ekipman olarak biliniyor. Ayrıca dalış sırasında da paletlerden faydalanılabiliyor.


Yüzücü gözlüğü, su altını daha rahat görebilmeye olanak veriyor. Böylelikle su altında daha rahat hareket etmek daha hızlı yol almak mümkün oluyor. Yüzücü gözlüklerinin kullanım alanları farklılık gösterebiliyor. Buna uygun olarak birçok farklı çeşidi bulunuyor.


Yüzme tahtası; yüzmeye yeni başlayanlar için öğrenme sürecine yardımcı ekipmanlardan biri oluyor. Profesyoneller tarafından bacak antrenmanları sırasında yüzme tahtasından yararlanılabiliyor. Yüzme tahtaları; su üzerinde durmayı kolaylaştırıyor.


Pull buoy, üst bedene yönelik antrenmanlarda yardım alınan bir ekipman olarak biliniyor. Bacakların arasında yerleştirilerek bacakların su üzerinde kalmasına olanak sağlıyor. Böylelikle daha az bacak hareketiyle üst gövdeye yönelik çalışmalar yapılabiliyor.


Yüzme Ekipmanları Nasıl Seçilmeli?


Yüzme malzemeleri söz konusu olduğunda kullanım alanları ve amaçları değişiklik gösterebiliyor. Bu ekipmanların hepsi farklı boyutlarda ve biçimlerde üretiliyor. Bu noktada hangi seviyedeki yüzücülerin ekipmanı kullanacağına ve ekipmanın nerede kullanılacağına göre seçim yapmak gerekiyor.


Elbette bazı yüzme malzemeleri söz konusu olduğunda yüzücünün yaşı ve fiziksel özellikleri de önem kazanıyor. Örneğin; yüzücü gözlükleri söz konusu olduğunda, deniz ve havuza göre farklı seçimler yapmak gerekiyor. Profesyonel ve amatör yüzücüler için de seçimler değişiklik gösterebiliyor. Gözlüğün şekli, rengi, boyutları kullanım alanı ve hangi seviyedeki yüzücülere uygun olduğu noktasında belirleyici olabiliyor. Aynı durum; mayo, bone, şnorkel gibi neredeyse tüm ekipmanlar konusunda geçerli oluyor. Seçim yaparken ekipmanın nerede, kim tarafından ve ne amaçla kullanılacağını dikkate almak gerekiyor.


Yüzme ekipmanları hakkında daha detaylı bilgi edinmek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Ataşehir Yüzme Kulübü ile iletişime geçebilirsiniz. Kurs içeriklerimiz ve kayıtlar hakkında bilgi için bizi arayabilir, kulübümüzü ziyaret edebilirsiniz. Kulübümüz hakkındaki güncel gelişmelerden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

304 görüntüleme

Opmerkingen


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page