top of page
  • Ataşehir Yüzme Kulübü

Yüzmenin Önemi

Yüzmenin önemi nedir? Yüzmek hayatımızda neyi değiştirir? Yüzmenin en önemli ve öne çıkan spor dallarından biri olduğu biliniyor. Yüzme sporu, her yaştan insan için uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Yüzme sporunun insan hayatına önemli katkılar sunduğu araştırmalarca kanıtlanıyor. Yüzmek yalnızca fiziksel sağlığı değil; zihin sağlığını da olumlu yönde etkiliyor. En etkin ve verimli sonuçlar veren spor dallarından biri olarak görülüyor. Sakatlanma gibi olumsuz durumlarla karşılaşma riskinin en az olduğu sporlardan biri olarak dikkat çekiyor. Dört mevsim yapılabilir bir spor olması yüzmeyi daha fazla tercih edilebilir hale getiriyor.


Peki; yüzmeye ne zaman başlamak gerekiyor? Yüzme her yaşta öğrenebilir mi? Yüzme, insan sağlığını nasıl etkiler? Herkes bu sporla ilgilenebilir mi?


Yüzmenin Önemi: Herkes Yüzebilir Mi?

Yüzmenin hemen herkes tarafından yapılabilir bir spor olduğu biliniyor. Her yaştan ve seviyeden insan düzenli olarak yüzme sporuyla ilgilenebiliyor. Yüzmeye başlamak için en uygun dönemin 3 – 6 yaş aralığı olduğu söyleniyor. Yaş, fiziksel koşullar ve sağlık sorunlarının büyük bölümü yüzme sporu karşısında engel oluşturmuyor. Hamilelerin, kalp ve solunum rahatsızlığı bulunanların dahi yüzmesinde herhangi bir sakınca bulunmuyor. Aksine yüzme, bu gibi durumlarda sağlığı olumlu yönde etkiliyor. Sağlıklı insanlar hastalıkları önlemek için yüzmeden faydalanabiliyor. Sağlık sorunları yaşayan insanlar, tedavi için yüzme sporuna başvurabiliyor. Yüzmek insan hayatına her koşulda olumlu katkılar sağlıyor.


Sağlık Açısından Yüzmenin Önemi

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için spor yapmak gerektiği artık herkes tarafından biliniyor. Hangi spor dalı ile ilgileneceği kişinin tercihlerine bırakılıyor. Bazı spor dalları herkes için uygun olmayabiliyor. Ancak yüzmenin bu spor dallarından biri olmadığı biliniyor. Yüzmek beden ve zihin sağlığına birçok olumlu katkı sağlıyor. Kalp ve solunum rahatsızlıklarının önlenmesinde önemli rol oynuyor. Yüzmeyle erken yaşta uğraşmaya başlayanların kas ve kemik rahatsızlıklarıyla karşılaşma oranı daha düşük oluyor.


Yüzme çağımızda yaygın olarak görülen panik atak, anksiyete gibi hastalıklarla mücadelede de etkin rol oynuyor. Stresin azaltılmasında ve zihnin rahatlatılmasında yüzme sporundan faydalanılabiliyor. Obezite, diyabet, tansiyon gibi rahatsızlıkların önüne düzenli yüzme ile geçmek mümkün olabiliyor. Yüzme aynı zamanda hamileler için de fayda sağlayan sporlardan biri olarak görülüyor. Rahat bir hamilelik ve doğum süreci geçirmek için yüzme sporuyla düzenli ilgilenilmesi tavsiye ediliyor. Sağlık açısından yüzmenin önemi böyle özetlenebiliyor.


Ataşehir Yüzme Kulübü


2017 yılında faaliyetlerine başlayan, Ataşehir Yüzme Kulübü’nün, Türkiye Yüzme Federasyonu’na bağlı resmi bir kulüp olduğu biliniyor. Kulüpte, çocuklar ve yetişkinlere yönelik eğitim faaliyetleri yürütülüyor. Farklı yaş grupları ve seviyelerden kursiyerler kulüp bünyesinde sürdürülen eğitimlere katılabiliyor. Yüzme sporuyla yeni tanışanlardan, lisanslı sporculara her seviyeden kursiyer, kulüpte kendine yer bulabiliyor. Kulüp, yüzme denildiğinde İstanbul’da akla gelen ilk noktalardan biri oluyor.


Kulüp grup dersleri ve özel yüzme dersleri sunuyor. Aynı zamanda, serbest yüzme için gelen misafirleri de ağırlıyor. Kurs ücretleri, tercih edilen kurs seçeneğine göre farklılık gösteriyor. Kulüp yüzme öğretmeyi ve bu sporu sevdirmeyi misyon ediniyor. Bununla birlikte, profesyonel olarak yüzmek isteyenler için bir eğitim kurumu olarak hizmet veriyor. Yüzme sporuyla ilgilenmek isteyen her yaş ve seviyeden insan Ataşehir Yüzme Kulübü’nü tercih edebiliyor.


Yüzmenin önemi ve faydaları hakkında daha detaylı bilgi edinmek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Ataşehir Yüzme Kulübü ile iletişime geçebilirsiniz. Kurs içeriklerimiz ve kayıtlar hakkında bilgi için bizi arayabilir, kulübümüzü ziyaret edebilirsiniz. Kulübümüz hakkındaki güncel gelişmelerden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

86 görüntüleme

Comments


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page