top of page
  • Ataşehir Yüzme Kulübü

Yorulmadan Yüzme Teknikleri

Yorulmadan yüzme teknikleri nelerdir? Yüzme performansı sırasında daha az yorulmak için neler yapılabilir? Yüzerken çabuk yorulmak, en sık karşılaşılan şikayetlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle yüzmeye yeni başlayanlar ve öğrenme sürecinde olanlar için yüzme çalışmaları son derece zorlayıcı olabiliyor. Yüzme antrenmanlarına sakatlık ya da başka sebeplerle ara vermiş profesyonel yüzücüler de aynı problemle karşılaşabiliyor.


Yüzme tüm kasların aynı anda çalıştığı ender spor türlerinden biri olarak biliniyor. Sporla ilgilenmeyen veya yüzmeye alışkın olmayan biri için tüm kasların aktif olması; doğal olarak yorucu oluyor. Su içerisinde uzun süreli performans gösterebilmek için vücudun buna alışkın olması gerekiyor. Elbette; alışkanlığın yanı sıra doğru teknikleri kullanıyor olmak da önem taşıyor.


Çabuk yorulmak yüzme çalışmalarından yeterli verim alınamaması anlamına geliyor. Aynı zamanda çabuk yorulan bir kursiyerin veya sporcunun yüzme antrenmanlarından keyif alması da pek mümkün olmuyor. Peki; yorulmadan daha uzun süre su içerisinde kalmak için ne yapılmalı?


Yorulmadan Yüzme Teknikleri Nelerdir?

Yüzme, kimi insanlar tarafından yalnızca bir yaz aktivitesi olarak görülebiliyor. Yaz aylarında bir ya da birkaç ay yüzme sporuyla ilgilenen birinin suya adapte olması kolay olmuyor. Yüzmeye uzun süre ara vermek performans düşüklüğüne neden oluyor. Vücudun uzun süreli performanslara ve antrenmanlara alışması için süreklilik önem taşıyor. Bu durum her spor dalında olduğu gibi yüzme sporu için de geçerli oluyor. Eğer yüzerken çabuk yorulmaktan şikayetçiyseniz; bu sporu yapmayı yaz – kış sürdürmeniz gerekiyor. Sürekli ve düzenli antrenmanlar zaman içinde kasların güçlenmesini sağlıyor. Böylelikle su içerisinde yorulmadan daha uzun süreli performans göstermek mümkün hale geliyor.


Yorulmadan Yüzme Teknikleri: Nefes Egzersizleri

Yüzme performansını arttıran en önemli konulardan birinin nefes çalışmaları olduğu biliniyor. Doğru nefes almak; yüzme performansı üzerinde sanılandan daha büyük bir etkiye sahip… Bu nedenle; nefes egzersizlerine önem vermek gerekiyor. Yüzmeye yeni başlayan bir kursiyerden profesyonel sporculara kadar; her adımda nefes egzersizleri büyük önem taşıyor. Akciğer kapasitesinin artması daha uzun süreli performans göstermenin de anahtarı oluyor. Elbette; her yüzme stili için farklı bir nefes tekniği kullanıldığını unutmamak gerekiyor. Performans sırasında doğru zamanda doğru nefesler almak sporcuları her daim bir adım yukarı taşıyor. Bu nedenle antrenmanlar öncesinde ve antrenmanlar sırasında nefes egzersizlerinden yardım almak gerekiyor.


Beslenme Alışkanlıkları ve Uyku Düzeni

Yorulmadan yüzme teknikleri denildiğinde akla ilk olarak su içerisinde dikkat edilmesi gerekenler geliyor. Ancak bir yüzücünün performansını etkileyen unsurlar yalnızca yüzme antrenmanlarıyla sınırlı kalmıyor. Özellikle profesyonel sporcuların tüm alışkanlıklarını ve yaşam tarzlarını yaptıkları spora göre düzenlemeleri gerekiyor. Vücudun daha sağlıklı ve dinç olabilmesi için beslenme alışkanlıkları ve uyku düzeni büyük bir önem taşıyor.

Düzenli beslenmenin yanı sıra; tüketilen besinlerin niteliği de bu noktada önem taşıyor. Protein, yağ ve karbonhidrat dengesini doğru ayarlamak gerekiyor. Aynı zamanda vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin dengeli biçimde alındığından da emin olmak gerekiyor. İnsülin direnci ya da kansızlık gibi çeşitli problemler yorgunluğa ve dolayısıyla performans düşüklüğüne neden olabiliyor. Bu anlamda doğru beslenme alışkanlıklarına sahip olmak gerekiyor.


Uyku düzeni de tıpkı beslenme alışkanlıkları gibi sporcular için son derece önemli konulardan biri oluyor. Vücudun dinç ve sağlıklı olabilmesi için uyku düzenine dikkat etmek önem taşıyor. Günde en az 7 – 8 saat uyunması tavsiye ediliyor. Uyku saatleri de bu anlamda önem taşıyor. Vücudun gece uykusuna ihtiyaç duyduğunu unutmamak gerekiyor.


Yorulmadan yüzme teknikleri ve yüzme performansının arttırılması ile ilgili detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Ataşehir Yüzme Kulübü ile iletişime geçebilirsiniz. Kurs içeriklerimiz ve kayıtlar hakkında bilgi için bizi arayabilir, kulübümüzü ziyaret edebilirsiniz. Ataşehir Yüzme Kulübü hakkındaki güncel gelişmelerden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

32 görüntüleme

Comentarios


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page