top of page
  • Ataşehir Yüzme Kulübü

Yüzücü Mayosu Nasıl Olmalı?

Yüzücü mayosu nasıl olmalı?” sorusu hem amatörler hem profesyoneller için önemli bir soru olarak karşımıza çıkıyor. Yüzücü mayosu seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken farklı noktalar bulunuyor. Mayonun kim tarafından ve nerede kullanılacağı doğru cevabı bulabilmek için önemli unsurlar oluyor. Mayolar kullanım alanına göre farklı özelliklere sahip olabiliyor.

Temel yüzme ekipmanları arasında yer alan yüzücü mayoları performans üzerinde doğrudan etki yaratıyor. Daha iyi bir performansa ulaşmak isteyen yüzücüler için mayo seçimi kritik bir noktayı oluşturuyor. Bu nedenle doğru mayoyu bulmak özellikle profesyoneller için büyük bir önem taşıyor. Peki; mayo seçimi nasıl yapılmalı? Mayo seçimi yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Yüzücüler kendileri için doğru mayoyu nasıl bulabilir?


Yüzücü Mayosu Nasıl Olmalı? Mayo Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler!


Yüzücü mayoları, hem profesyonel hem de amatör yüzücülerin su içerisinde kendilerini rahat hissedebilmelerini sağlıyor. Yüzücü mayoları tasarlanırken sporcuların en iyi performansı elde etmelerine yönelik bir üretim süreci gerçekleştiriliyor. Özellikle profesyonellerin, performansını arttırabilecek özelliklere odaklanılıyor. Bu noktada; mayonun üretiminde hangi malzemeden faydalanıldığı ve mayonun kesimi önem taşıyor. Üretim sürecinde hidrodinamik özelliğe sahip kumaşların tercih edilmesi, sporcuların performansını olumlu etkiliyor.

Mayonun hafif olması, su içerisinde hareket kabiliyetini arttırıyor. Yüzücüler hafif özellikteki kumaşların tercih edildiği mayolarla su içerisinde daha hızlı hareket etme imkanı bulabiliyor. Elbette bu noktada; tercih edilen kumaşların suya dayanıklılığı da önemli bir özellik oluyor.

Yüzücü mayoları tasarlanırken nerede kullanılacağı göz önünde bulunduruluyor. Bu nedenle mayo seçim yaparken de; bu konuyu dikkate almak gerekiyor. Havuz, deniz, antrenman ya da yarışlarda kullanılacak mayolar için farklı seçimler yapmak gerekiyor.


Yüzücü Mayosu Nasıl Olmalı? Mayo Türleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Peki; yüzücü mayosu seçimi yapacaklar için hangi tür mayolar tercih edilebilir? Yüzücü mayolarının kullanım alanına göre farklı biçimlerde üretildiğinden az önce bahsetmiştik. Yüzücüler için antrenmanlar spor hayatlarının önemli bir bölümünü oluşturuyor. Antrenmanlar için özel olarak tasarlanmış mayolar bulunuyor. Bu mayolar farklı yüzme stillerinde ve uzun süreli antrenmanlarda yüzücülerin kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlıyor. Ayrıca antrenman mayoları daha dayanıklı malzemelerden üretiliyor. Hızlı kurumaları antrenman mayolarının ortak özelliklerinden biri olarak biliniyor.

Yüzücülerin tercih ettiği bir diğer mayo türü yarış mayoları oluyor. Yarış mayolarının antrenman mayolarına oranla daha az dayanıklı olduğunu ifade etmek gerekiyor. Bu mayolar yarışlara özel olarak tasarlanıyor. Bu mayolar vücudu sarıyor ve bunun yanı sıra; sürtünmeyi azaltıyor. Yarış mayolarının antrenmanlarda kullanılmaması tavsiye ediliyor. Sürekli kullanım halinde mayoların daha hızlı yıpranması söz konusu olabiliyor.

Yüzücü mayosu nasıl olmalı?” Sorusu için bir diğer mayo türü olan Wetsuit mayolara da değinmek gerekiyor. Bu mayolar, üzücülerin yanı sıra; farklı su sporlarıyla ilgilenen sporcular tarafından da tercih edilebiliyor. Wetsuit mayolar, sporcuların vücut ısılarını koruyabilmesi amacıyla özel olarak tasarlanıyor. Bu özelliğiyle denizde kullanım için en uygun mayo türlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Son olarak triatlon için özel olarak tasarlanan Trisuit mayolardan söz etmek gerekiyor. Bu mayolar su sporlarının yanı sıra; koşu ve bisiklet gibi farklı sporlar için de tercih edilebiliyor. Trisuit mayolar vücudu saran bir yapıda üretiliyor. Bu nedenle doğru beden tercihi yapmak son derece önem taşıyor. Trisuit mayolar farklı spor dallarında sporculara kolaylık sağlayacak biçimde oldukça kaliteli ve dayanıklı malzemelerden üretiliyor.

Yüzücü mayosu nasıl olmalı?” sorusunu sizler için yanıtlamaya çalıştık. Yüzme sporu ve temel yüzme ekipmanları hakkında daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Ataşehir Yüzme Kulübü ile iletişime geçebilirsiniz. Kurs içeriklerimiz ve kayıtlar hakkında bilgi için bizi arayabilir, kulübümüzü ziyaret edebilirsiniz. Ataşehir Yüzme Kulübü hakkındaki güncel gelişmelerden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

56 görüntüleme
Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page