top of page
  • Ataşehir Yüzme Kulübü

Yüzme Her Yaşta Öğrenilebilir Mi?

Yüzme her yaşta öğrenilebilir mi?” sorusunun cevabı merak ediliyor. Yüzmeye başlamak için en uygun yaş aralığı sıkça soruluyor. Uzmanlar yüzmeye başlamak için en uygun yaş aralığının; 3 - 6 yaş aralığı olduğunu söylüyor. Bu yaş aralığında öğrenme sürecinin çok daha hızlı gerçekleştiği biliniyor. Bu durum yalnızca yüzme sporu için değil; tüm öğrenme süreçleri için geçerli oluyor. Aynı zamanda bu yaş aralığında yüzme öğrenmek çocukların gelişimine de olumlu katkılar sunuyor.

Erken yaşlarda sporla ilgilenmeye başlayan çocukların ilerleyen süreçlerde çok daha sağlıklı olduğu görülüyor. Bu açıdan değerlendirildiğinde; yüzme en etkin spor dallarından biri olarak görülüyor. Yapılan pek çok araştırma da yüzme sporunun olumlu etkilerini gözler önüne seriyor.

Peki; yetişkinler için yüzme öğrenme süreci nasıl ilerliyor? Her yaşta yüzmeyi öğrenmek mümkün mü? Ataşehir Yüzme Kulübü yüzmeye başlamak isteyen yetişkinlere neler sunuyor?


Yüzme Her Yaşta Öğrenilebilir Mi? Yetişkinler İçin Öğrenme Süreci Nasıl İlerliyor?


Erken yaşlarda yüzmeye başlayanların daha sağlıklı bir gelişim gösterdiği görülüyor. Bu nedenle uzmanlar yüzmeye mümkün olduğunca erken başlanmasını tavsiye ediyor. Yüzmenin, özellikle çocuklar için ne kadar faydalı olduğu biliniyor. Az önce de ifade ettiğimiz gibi; çocuklar, yüzme sporu sayesinde yaşıtlarından daha hızlı ve olumlu bir gelişim süreci geçiriyor. Peki; bu süreç yetişkinler için nasıl ilerliyor? Yüzmeyi hiç bilmeyen biri yetişkinin yüzme öğrenmesi mümkün olabilir mi? Yüzme öğrenmenin yaşı var mı?


Öncelikle; yüzmenin her yaşta öğrenilebileceğini ifade etmek gerekiyor. Kararlılık ve istekli olmak bu konuda en önemli unsurlar arasında yer alıyor. Yetişkinler de tıpkı çocuklar gibi belirli bir kurs programını izleyerek rahatlıkla yüzme öğrenebiliyor. Bu noktada yetişkinlerin bir antrenör eşliğinde öğrenmeleri tavsiye ediliyor. Özellikle su korkusu ya da travmatik bir öğrenme geçmişi varsa profesyonel destek almak önem taşıyor. Peki; Ataşehir Yüzme Kulübü, yüzme öğrenmek isteyen yetişkinler için neler sunuyor?


Yüzme Her Yaşta Öğrenilebilir Mi? Ataşehir Yetişkin Yüzme Kursları!

Yüzmeyi öğrenmek isteyenler için herhangi bir yaş sınırı bulunmuyor. Ataşehir Yüzme Kulübü’nde yetişkinler için çeşitli kurs programları bulunuyor. Yüzmeyi öğrenmek isteyen yetişkinler bu kurs programlarını devam ederek kısa sürede yüzme öğrenebiliyor. Kulüp yetişkinler için hem grup kursları hem de özel yüzme dersleri sunuyor. Grup kurslarında dersler, haftada iki gün birer saat gerçekleştiriliyor. Özel derslerde ise kurs programına antrenör ve kursiyer karar veriyor. Özel derslerde kişiye özel program belirlemek mümkün olabiliyor.

Yetişkin yüzme kursu seçeneğinde yüzme bilmeyen yetişkinler, başlangıç seviyesi gruplarına alınıyor. Burada öncelikle; suya adaptasyon çalışmaları yapılıyor. Bazı yetişkinler su korkusu yaşayabiliyor ya ve geçmişe dönük tramvayları olabiliyor. Öğrenme süreci için korkularını yenmeleri büyük bir önem taşıyor. Ardından temel yüzme becerilerinin edilmesine yönelik çalışmalara başlanıyor. Vücut pozisyonu, su üzerinde durma, el ve ayak vuruşları gibi konulara odaklanılıyor. Suya atlama çalışmalarına bu aşamada yer veriliyor.

Özel yüzme derslerinde kursiyerin öğrenme hızına göre farklı bir program belirlenebiliyor. Yetişkin yüzme kursu seçeneği için ücret detayları grup kurslarında ve özel yüzme derslerinde farklılık gösteriyor. Bu konuda detaylı bilgi için kulüple iletişime geçmek gerekiyor.


“Yüzme her yaşta öğrenilebilir mi?” sorusunu sizin için yanıtlamaya çalıştık. Yüzme sporuna dair daha detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için bizimleiletişime geçebilirsiniz. Kurs içeriklerimiz ve kayıtlar hakkında bilgi için bizi arayabilir, kulübümüzü ziyaret edebilirsiniz. Kulübümüz hakkındaki güncel gelişmelerden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

23 görüntüleme

Comments


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page